*~*~*~*~*~*~*~*

کادو دادن به شکلی مناسب و موفقیت آمیز یک هنر است. یک کادو خوب و مناسب می تواند حال و هوای گیرنده را عوض کرده یا یک رابطه را بهبود بخشد

یک کادوی کوچک را به کادوی بزرگ اضافه نکنید
آیا می خواهید یک کراوات یا پاپیون را به پیراهنی گرانقیمت که می خواهید کادو بدهید اضافه کنید؟ یا چند شاخه گل در کنار یک عطر یا ادکلن بسیار خوشبو و مارک دار؟
این کار را نکنید.
وقتی که تعدادی کادو را در قالب یک بسته دریافت می کنیم به صورت ناخودآگاه ارزش متوسط آن ها را در نظر بگیریم، از این روی یک هدیه کوچک که به یک هدیه بزرگ تر بسته شده می تواند این عدد متوسط را کاهش داده و به ارزش کادوی بزرگتر آسیب بزند. این پدیده که از آن با عنوان «پارادوکس هدیه دهنده» یاد می شود در مطالعه ای با همین عنوان که در سال ۲۰۱۲ انجام شد مورد مطالعه قرار گرفت. در این مطالعه به شرکت کنندگان یک آی پاد یا یک آی پاد همراه با امکان دانلود رایگان یک تک آهنگ هدیه داده می شد.
وقتی که از آن ها پرسیده می شد برای کادوی خود چه مقدار ارزش پولی قائلند، رقم گفته شده توسط کسانی که آی پاد همراه با امکان دانلود یک آهنگ رایگان را دریافت کرده بودند ۲۰ درصد کمتر از کسانی بود که تنها آی پاد کادو گرفته بودند.
فارلی در این باره می گوید: «تصور کنید یک بطری نوشیدنی گرانقیمت را به یک نفر هدیه می دهید با چند فنجان پلاستیکی برای نوشیدن از آن. این فنجان ها به سرعت ارزش کادو را پایین خواهند آورد. این حس بدین دلیل است که انسان ها عمدتاً میل به تفکر اقتصادی و منطقی در مورد این چیزها دارند».

بیشتر تجربیات را کادو بدهید تا اشیاء
یک برند آیفون جدید خیلی زود قدیمی خواهد شد. اما یک گردش رویایی یا دیدن هنرمند مورد علاقه طرفتان در یک کنسرت خاطراتی را ایجاد خواهد کرد که برای همیشه باقی خواهند ماند.
فارلی در این مورد چنین تصریح می کند: «اغلب فکر بیشتری در مورد تجربیات وجود داشته و خاطرات بسیار واضح تری ایجاد می کنند. شاید تبلتی که یک دوست یا یکی از عزیزانمان برایمان خریده است را به یاد بیاوریم اما نه به اندازه دو هفته تعطیلات در فلوریدا. خاطرات و تعلقات عاطفی بسیار بزرگ تر از یک چیز فیزیکی هستند».

بدین ترتیب به همین دلیل است که باید بیشتر به یک تجربه به عنوان کادو فکر کنید یا یک چیز فیزیکی. این ایده ای است که مطالعات یک روانشناس به نام توماس گولوویچ نیز آن را تایید می کند. نتایج مطالعات وی نشان داد که پولی که صرف انجام چیزی می شد به شادی عمیق تر و بادوام تری نسبت به پولی که روی داشتن چیزها هزینه می شد منتهی می گردید.

کارت های هدیه چندان هم بد نیستند
کادو دادن می تواند تنها اسراف در هزینه باشد. جوئل والدفوگل، اقتصاددان و محقق، در این باره می گوید: « ممکن است ۱۰ دلار صرف خرید چیزی کنیم که کمتر از ۱۰ دلار برای گیرنده کادو ارزش داشته باشد ویا ممکن است هیچ ارزشی برای آن ها نداشته باشد». چیزی که برای همه ارزش یکسانی دارد پول نقد است.
والدفوگل می گوید: «کارت های هدیه با گذشت زمان بسیار رواج یافته اند و در مورد دریافت کننده نیز با استقبال مواجه می شوند». کارت های هدیه بی نقص نیستند اما گزینه ای بهتر از یک هدیه عجله ای و نامناسب خواهند بود.

مانند دریافت کننده کادو فکر کنید
بگذارید ساده بگوییم: چیزهایی بخرید که دریافت کننده کادو برای خود خواهد خرید. بهترین راه برای خرید بهترین کادو این است که از قبل از وی یک سوال ساده کنید: چه چیزی دوست داری داشته باشی؟ به گفته والدفوگل، اکنون خانواده ها در مورد چیزهایی که هر عضو خانواده دوست دارد به عنوان هدیه دریافت کند صحبت می کنند که درست در نقطه مقابل خرید کادو با چشمان بسته است.

برای دیگران بیش از خودتان هزینه کنید
آخرین قانون موضوعی بسیار ساده است: کادوی بخشندگی و گشاده دستی را فراموش نکنید. مطالعات نشان داده که هزینه کردن برای دیگران باعث شادی می شود.
احساس خوبی که از دادن کادویی که دیگران دوستش دارند بدست می آید حتی بیشتر از صرف هزینه بیشتر برای خودمان دوام خواهد داشت. به همین دلیل اگر چه توجه به خود بسیار اهمیت دارد اما باید به یاد داشته باشید که بخشنده بودن نسبت به اطرافیان فواید بسیار زیادی دارد. در نهایت فارلی می گوید: «هیچ وقت فراموش نکنید که چرا به دیگران کادو می دهید.اغلب افراد دوست ندارند که پول قابل توجهی برای آن ها هزینه کنید. آن ها فقط می خواهند که به فکر آن ها باشید و این کار را می توانید به راه های ساده مختلفی انجام دهید»

مترجم:حسین علی پناهی