♦♦—————♦♦

طبق تحقیقات، عاشق شدن فقط یک پنجم ثانیه طول می‌کشد. با این حال، محاسبه طول عمر ازدواج از طریق علم ممکن نیست. همه چیز برای ساختن یک رابطه پایدار بستگی به عملکرد شما دارد. شما می‌توانید با رفتار درست در رابطه، آن را تا زمانی که ممکن است زنده نگه دارید

زمانی که دچار اختلاف می شوید، سعی نکنید فورا آن را حل کنید. 5 تا 10 دقیقه به آن فکر کنید، سپس درباره آن با هم صحبت کنید. وقت گذاشتن برای جمع‌آوری افکارتان از بحث و جدل جلوگیری می‌کند.

تصور کنید که اگر ازدواج نمی‌کردید با همسرت دوست می‌شدید؟
اگر پاسخ شما منفی است، رابطه شما با مشکل روبرو شده و در نهایت به فاجعه ختم می‌شود مگر اینکه تغییری ایجاد کنید.
سعی کنید بهترین دوستان یکدیگر باشید. هر حسی ممکن است در نهایت ناپدید شود، اما دوستی و راحتی ادامه رابطه را برای شما آسانتر می‌کند.

ازدواج به معنای داشتن یک رابطه بدون مشکل نیست، بلکه داشتن رابطه‌ای است که در آن طرفین سعی می‌کنند که مشکلات را به طور موثر حل کنند.

هدف از از بحث برنده شدن یک طرف از رابطه نیست، این است که بفهمند مشکلات از کجا می‌آیند و چرا این موضوع برای آنها اهمیت دارد.

ازدواج بر اساس وفاداری، اعتماد، ارتباط و پشتکار است.

به یکدیگر فضا بدهید. کارهای مختلف انجام دهید، سرگرمی های مختلف داشته باشید. این به شما کمک می‌کند تا به عنوان فردی فعال رشد کنید و دیدگاه‌های جدید و تازه‌ را با یکدیگر به اشتراک بگذارید.

درست است که عصبانی می‌شوید و دعوا می‌کنید، اما هرگز نباید توهین کنید، زیاده‌روی کنید، چیزهایی را پرتاب کنید یا به آنها ضربه بزنید. اگر نمی‌توانید یا تصمیم می‌گیرید که در هنگام عصبانیت آنچه را که از دهانتان بیرون می‌آید کنترل نکنید، ابتدا روی آن کار کنید، سپس ازدواج کنید.

همسرتان را به روشهای کوچک غافلگیر کنید و رابطه را تازه نگه دارید.

گاهی با عصبانیت به رختخواب بروید. برخی بحث‌ها یا اختلاف نظرها وجود دارد که باید با فکر کردن به آنها بخوابید تا بفهمید.
به این صورت، صبح روز بعد از خواب بیدار می‌شوید و متوجه خواهید شد که هر دو اشتباه متوجه شده اید یا فقط در حال بدی بودید.

اگر ناراحت هستید، توضیح دهید و یک برنامه پیشگیرانه ارائه دهید. “من ناراحتم چون انتظار داشتم 2 روز پیش زباله‌ها را بیرون بگذاری و این کار را نکردی. متاسفم که همان موقع مطرحش نکردم. دفعه بعد قبل از اینکه احساساتی شوم به تو اطلاع خواهم داد تا بتوانیم فوراً این موضوع را حل کرده و از بحث جلوگیری کنیم.»

مسائل مالی یکی از بزرگترین دلایل ازدواج‌های ناموفق است، بنابراین زودتر به آن بپردازید.

به حریم شخصی یکدیگر احترام بگذارید. اگرچه گذراندن وقت با شریک زندگی به رشد رابطه کمک زیادی می‌کند، نباید فراموش کنید که برای تداوم و ثبات یک رابطه، باید هر از چند گاهی زمان کافی دراختیار هم بگذارید.
گاهی به حریم شخصی همدیگر احترام بگذارید تا طعم تنهایی را بچشید. این‌گونه، هرکدام فردیت خود را حفظ خواهید کرد و به تمرین خودآگاهی هم خواهید پرداخت

از یکدیگر تعریف کنید. از تغییرات جرئی در ظاهر همسرتان به وجد بیایید و این تشخیص و توجه را به او نشان بدهید. طرز بیان احساسات در رابطه‌ی عاطفی نیز بسیار مهم است.

اشتباهات‌تان را بپذیرید. همه‌ افراد اشتباه می‌کنند. باید گاهی غرورتان را لگدمال کنید و به شریک زندگی‌تان بگویید که تقصیر شما بوده و صمیمانه معذرت‌خواهی کنید.